Zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, dzięki przyspieszeniu rozwoju odnawialnych źródeł, ma ograniczyć zmianę klimatu i jej negatywny wpływ na wiele gatunków i ekosystemów. Jednocześnie Ørsted, jako jeden z największych na świecie graczy na rynku energii odnawialnej i firma działająca w sposób zrównoważony, idzie dużo dalej w zobowiązaniach. Deklaruje nie tylko ograniczanie negatywnego wpływu swoich inwestycji na środowisko, ale we wszystkich nowych projektach, zlecanych najpóźniej do 2030 r. chce wywierać pozytywny wpływ netto na bioróżnorodność. W praktyce oznacza to, że koncern nie tylko nie będzie szkodzić morskim ekosystemom, gdzie instaluje farmy wiatrowe, ale zadba o ich regenerację.
Ørsted ogłosił także, że ze skutkiem natychmiastowym przestaje składować łopaty turbin wiatrowych, a także zobowiązuje się do ponownego użycia, recyklingu lub odzyskania 100% wszystkich łopat pochodzących zarówno z lądowych, jak i morskich farm wiatrowych.
„Kierując się wizją świata zasilanego wyłącznie zieloną energią i chcąc przyspieszyć tempo rozwoju OZE, musimy jednocześnie podjąć dalsze zobowiązania, by prowadzić inwestycje w sposób coraz bardziej zrównoważony dla ekosystemów. Na razie nie znamy jeszcze wszystkich odpowiedzi na wyzwania związane z realizacją tych ambicji. Jestem jednak przekonany, że ciągłe stawianie zrównoważonego rozwoju w centrum działalności, pomoże w uwolnieniu innowacji i napędzeniu postępu w kierunku rozwoju gospodarki działającej w równowadze z naturą i społeczeństwem” – tłumaczy Madds Niper.
Zespół Ørsted, który jest jednym z najbardziej doświadczonych zespołów specjalistów ds. ochrony środowiska w branży energetyki odnawialnej, obecnie opracowuje i wdraża rozwiązania mające na celu ograniczanie negatywnego wpływu działalności firmy na ekosystemy i ochronę bioróżnorodności na obszarach powstawania morskich farm wiatrowych. Dotychczas zrealizowano takie innowacyjne projekty jak sztuczne rafy wspierające odnawianie populacji dorsza atlantyckiego w projektach Borssele 1 i 2 w Holandii, monitoring siedlisk skorupiaków w Westermost Rough w Wielkiej Brytanii, a także program ochrony i zachowania wieloryba północnoatlantyckiego.
Podczas pracy nad innowacyjnymi rozwiązaniami pojawiają się jednak nowe wyzwania. Jednym z nich jest brak ustandaryzowanego podejścia do pomiaru wpływu na różnorodność biologiczną. Ma to szczególne znaczenie w dynamicznym i poddanym siłom natury środowisku morskim, gdzie trudno jest ustalić punkt odniesienia i zmierzyć zmianę. Szukając rozwiązań, firma Ørsted dołączyła do programu Science Based Targets Network, aby pomóc w opracowaniu wskaźników niezbędnych do pomiaru stanu różnorodności biologicznej ekosystemów wodnych i lądowych oraz określeniu opartych na nauce przyrodniczej długoterminowych celów ochrony i regeneracji tych ekosystemów.