Constructing wind farm

Historia naszej nazwy

Historia firmy sięga lat 70. ubiegłego wieku, kiedy to rząd Danii, chcąc uchronić kraj przed kryzysem naftowym 1973 roku rozpoczął wydobycie nafty oraz gazu z Morza Północnego i założył Dansk Olie & Naturgas A/S (DONG), firmę która dziś znana jest jako Ørsted.

31 października 2017 roku zmieniliśmy nazwę firmy na Ørsted, na cześć duńskiego naukowca Hansa Christiana Ørsteda. Prawie 200 lat temu odkrył on elektromagnetyzm. Dzięki jego odkryciu dziś możemy produkować energię elektryczną bez konieczności spalania paliw kopalnych.

Od DONG Energy do Ørsted

Historia firmy sięga lat 70. ubiegłego wieku, kiedy to rząd Danii, chcąc uchronić kraj przed kryzysem naftowym ‘73 roku rozpoczął wydobycie nafty oraz gazu z Morza Północnego. W tym celu założona została kontrolowana przez państwo Dansk Olie & Naturgas A/S (DONG), która dziś znana jest jako Ørsted.

Jeszcze w latach 90. XX w, aby wzmocnić niezależność energetyczną Danii, państwo postanowiło rozwinąć krajową branżę energetyki wiatrowej. W 1991 r. DONG uruchomił pierwszą na świecie morską farmę wiatrową. Vindeby liczyła 11 turbin wiatrowych i mogła zaspokoić roczne zużycie energii 2200 duńskich gospodarstw domowych.

W 1998 r., kiedy energetyka wiatrowa była już na zaawansowanym etapie rozwoju, Dania ogłosiła plany budowy kolejnych pięciu morskich farm wiatrowych. W tym samym czasie DONG połączył się z duńskimi przedsiębiorstwami energetycznymi Elsam, Energi E2, Nesa, Københavns Energi, i Frederiksberg Forsyning i w 2006 r. DONG stał się DONG Energy. Zmiana nazwy odzwierciedlała zmianę profilu firmy. Przestaliśmy być podmiotem wyłącznie naftowo-gazowym, a staliśmy się koncernem energetycznym.

W 2008 roku ogłosiliśmy nową strategię zakładającą, że z firmy której model biznesowy oparty jest na wydobyciu i spalaniu paliw kopalnych przekształcimy się w firmę rozwijającą energetykę odnawialną. W tym czasie rozpoczęliśmy intensywny proces inwestycji w rozwój i budowę morskich farm wiatrowych w Danii i poza jej granicami. Jednocześnie zainicjowaliśmy przekształcenie naszych elektrowni węglowych i gazowych w jednostki zasilane zrównoważoną biomasą.

Odnawialne źródła energii stały się podstawą naszej strategii rozwoju. To uczyniło nas jedną z najszybciej rozwijających się grup energetycznych na świecie i chcąc kontynuować nasz rozwój, w 2016 roku zadebiutowaliśmy na Kopenhaskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

W 2017 roku zakończyliśmy naszą działalność związaną z wykorzystaniem paliw konwencjonalnych, aby skupić się całkowicie na rozwoju energetyki odnawialnej. W konsekwencji pożegnaliśmy się z nazwą DONG Energy. Zbyt daleko odeszliśmy od duńskiej ropy i gazu by utrzymywać wywodzącą się od nich nazwę. Przestała odzwierciedlać to, kim jesteśmy. Nie opisuje też tego, do czego aspirujemy. Dlatego 30 października 2017 r. zmieniliśmy nazwę na Ørsted.

Kim był Hans Christian Ørsted?

Hans Christian Ørsted urodził się w Rudkøbing w Danii w 1777 r. Studiował farmację na Uniwersytecie Kopenhaskim i ukończył studia z najlepszymi ocenami w 1797 r. W 1806 r. został profesorem fizyki, nauczając głównie fizyki doświadczalnej.

Ørsted zajmował się podstawowymi prawami fizyki, a jego niezliczone eksperymenty z siłami natury doprowadziły w 1820 roku do odkrycia elektromagnetyzmu. To odkrycie jest jego najbardziej znanym osiągnięciem. Utorowało ono drogę do wielu istotnych przełomów technologicznych, w szczególności do wytwarzania energii elektrycznej.

Naukowiec zdawał sobie sprawę z tego, jak istotne są nauki przyrodnicze i jak bardzo ich znajomość może wpłynąć na codzienne życie. Dlatego założył kilka towarzystw przyrodniczych, oraz odegrał kluczową rolę w założeniu „Den Polytekniske Læreanstalt”, obecnie znanego jako Duński Uniwersytet Techniczny, gdzie pełnił funkcję pierwszego rektora.

Jego ciekawość, pasja i dociekliwość w zrozumieniu praw natury doprowadziły do odkrycia tego czego potrzebujemy, aby stworzyć świat całkowicie zasilany odnawialnymi źródłami energii.

Zarząd

W Ørsted mamy dwupoziomową strukturę Zarządu, na którą składają się Rada Dyrektorów i Zarząd Wykonawczy. Te dwa organy są odpowiedzialne za zarządzanie sprawami spółki.

Rada Dyrektorów i Zarząd Wykonawczy odpowiadają za zarządzanie sprawami spółki.

Rada Dyrektorów składa się z sześciu do ośmiu członków wybranych przez akcjonariuszy na walnym zgromadzeniu oraz z takiej dodatkowej liczby członków, jaka jest wybierana przez pracowników zgodnie z duńską ustawą o spółkach.

Przewodniczący i wiceprzewodniczący Rady Dyrektorów są również wybierani przez akcjonariuszy na walnym zgromadzeniu.

Zarząd Wykonawczy zajmuje się bieżącym zarządzaniem firmą Ørsted za pośrednictwem Zarządu Grupy, w skład którego wchodzą Członkowie Zarządu Wykonawczego oraz wiceprezesi wykonawczy jednostek biznesowych.

Członkowie Rady Dyrektorów

Członkowie Zarządu Grupy

 • Dlaczego firma nazywa się Ørsted?

  Nazwa firmy pochodzi od nazwiska Hansa Christiana Ørsteda, duńskiego naukowca, którego największym osiągnięciem było odkrycie elektromagnetyzmu. Jego działania pozwoliły na to, by dziś produkować energię ze źródeł odnawialnych.

  Poprzednio firma nosiła nazwę DONG Energy, nawiązując do działalności związanej z eksploatacją paliw konwencjonalnych. W 2017 roku zakończyliśmy tę działalność, aby skupić się całkowicie na rozwoju energetyki odnawialnej. Wtedy też zmieniliśmy nazwę firmy, a na nową wybraliśmy nazwisko człowieka, którego działalność naukowa dała podwaliny technologiom, z których dziś korzystamy.

 • Co oznacza, że Ørsted jest najbardziej zrównoważoną firmą na świecie?

  Corporate Knights tworzy klasyfikację 100 najbardziej zrównoważonych firm na świecie, pod względem wyników korporacyjnych w zakresie zrównoważonego rozwoju. W 2020 roku nasza firma zajęła pierwsze miejsce w tym rankingu.

  Twórcy rankingu kompleksowo analizują działalności operacyjną firmy w ramach trzech kluczowych obszarów ESG (od angielskich słów Environment-Środowisko, Social-Społeczeństwo, Governance-Zarządzanie) i według licznych wskaźników takich jak choćby: efektywność energetyczna, zarządzanie gospodarką odpadową,, innowacyjność czy bezpieczeństwo pracowników, a wyniki porównują ze sobą każdego roku, Tradycyjnie ranking publikowany jest a zwycięzca ogłaszany podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Więcej o rankingu przeczytasz na stronie https://www.corporateknights.com

 • Kiedy powstała firma Ørsted?
  Historia firmy sięga lat 70. ubiegłego wieku. Wtedy to rząd Danii, chcąc uchronić kraj przed kryzysem naftowym ‘73 roku rozpoczął wydobycie nafty oraz gazu z Morza Północnego. W tym celu założona została kontrolowana przez państwo Dansk Olie & Naturgas A/S (DONG), firma która dziś znana jest jako Ørsted.
 • Kto jest prezesem firmy Ørsted?

  Prezesem firmy jest Mads Nipper.

  Więcej informacji na temat struktury zarządzania firmą znajdziesz w zakładce Nasza historia.

 • Od jak dawna Ørsted działa w Polsce?
  Firma Ørsted rozpoczęła swoją działalność w Polsce w roku 1990. Więcej o polskim rozdziale historii firmy przeczytasz w zakładce Obecność w Polsce.
 • Ile morskich farm wiatrowych posiada Orsted w Europie?
  W tej chwili Ørsted posiada 24 działające morskie farmy wiatrowe w Europie. Jednocześnie trwają prace nad kolejnymi projektami. Więcej o naszych farmach można przeczytać pod tym linkiem. Mamy w planach także budowę takich farm w Polsce, w ramach nowej polityki energetycznej Polski zakładającej rozwój 10,9 GW morskich farm wiatrowych w Polsce.
 • Co oznacza budowa morskiej farmy wiatrowej dla mieszkańców wybrzeża?
  Budowa farmy wiatrowej to przede wszystkim szansa dla nadmorskich społeczności . To wsparcie rozwoju lokalnych obiektów, tworzenie miejsc pracy wymagających wysokich kwalifikacji czy rozwój konkurencyjnych, zorientowanych na eksport lokalnych łańcuchów dostaw. O tym, jak lokalne społeczności w Wielkiej Brytanii skorzystały na budowie morskich farm wiatrowych przeczytasz szerzej w zakładce Co oznacza budowa farmy dla mieszkańców wybrzeża?
 • Czy poszukujecie pracowników?
  Wszelkie informacje o wolnych stanowiskach w firmie znajdują się w zakładce Kariera. Zachęcamy do jej odwiedzenia.

Najbardziej zrównoważony producent energii na świecie