Energia z morza Cykl edukacyjnych vodcastów Ørsted oraz TOK FM

Co ma wspólnego Pałac Kultury i Nauki z morską turbiną wiatrową? Kiedy popłynie pierwszy prąd z morza do polskich gospodarstw? Czy można budować farmy wiatrowe w zgodzie z naturą? W jaki sposób partnerstwa technologiczne generują innowacyjność w branży? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można znaleźć w serii vodcastów Ørsted oraz TOK FM „Energia z morza”. Pierwszy odcinek jest już dostępny.
Ørsted, globalny lider morskiej energetyki wiatrowej, w partnerstwie z redakcją TOK FM przygotował serię vodcastów Energia z morza. Cykl videopodcastów zrealizowanych w formule „Głosem Eksperta” to branżowa wiedza podana w przystępny i atrakcyjny sposób. Gościem pierwszego odcinka jest Agata Staniewska- Bolesta, dyrektorka zarządzająca Ørsted Offshore Polska, która wprowadza słuchaczy w tematykę morskich farm wiatrowych. Opowiada o etapach powstawania inwestycji, omawia potencjał Morza Bałtyckiego i porusza temat wyzwań stojących przed inwestorami offshore w Polsce.

Morska energetyka wiatrowa to kluczowa technologia, która przyczyni się do budowy zeroemisyjnego systemu energetycznego w Polsce, a jej rozwojowi powinna towarzyszyć edukacja. Jako firma, która zbudowała pierwszą, a obecnie buduje największą na świecie farmę wiatrową, Ørsted dysponuje ogromną wiedzą i doświadczeniem. Wspólnie z TOK FM stworzyliśmy unikalną platformę do dzielenia się naszym know-how z ogółem społeczeństwa. Wierzę, że zaproponowany przez nas format pozwoli słuchaczom nie tylko lepiej zrozumieć czym jest morska energetyka wiatrowa, ale również zainspiruje do pogłębiania wiedzy w tym obszarze. Transformacja energetyczna to temat, który dotyczy każdego z nas – mówi Agata Staniewska Bolesta, dyrektorka zarządzająca Ørsted Offshore Polska.

W drugim odcinku zostanie poruszone zagadnienie wpływu farm wiatrowych na środowisko – dr Karolina Gębka, starsza specjalistka ds. środowiska i pozwoleń w Ørsted, odpowie na pytanie, czy możliwa jest budowa morskich farm w zgodzie z naturą. Z kolei Joanna Wis-Bielewicz, dyrektorka ds. rozwoju rynku w Ørsted i ekspertka w trzecim w odcinku, zmierzy się z tematem innowacyjności. Przybliży nam, w jaki sposób międzysektorowe partnerstwa pomagają w znajdywaniu rozwiązań na ważne wyzwania dla całej branży morskiej energetyki wiatrowej.

Seria podcastów „Energia prosto z morza” jest prowadzona przez Małgorzatę Gołotę, dziennikarkę prasową i radiową, która zajmuje się tematami ekologii, zielonej energii i troski o klimat. Podcast można odsłuchać na stronie tok.fm, w aplikacji TOK FM oraz na profilu radia na kanale YouTube. Kolejne odcinki będą emitowane co około dwa tygodnie.

***

Wizja Ørsted to świat oparty wyłącznie o odnawialne źródła energii. Wywodzący się z Danii koncern jest dziś obecny na kilkunastu rynkach, poczynając od Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, przez kraje europejskie, a kończąc na Azji. Polska jest jednym z kluczowych rynków dla Ørsted, na którym firma działa już 10 lat, zatrudniając obecnie ponad 750 osób (blisko 9 tys. na całym świecie). Realizacja Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica o łącznej mocy do 2,5 GW w polskiej części Morza Bałtyckiego wpisuje się w zaktualizowaną niedawno przez Ørsted ambicję osiągnięcia 30 GW w morskiej energetyce wiatrowej do 2030 roku. Ørsted, który posiada 30-letnie doświadczenie w realizacji i rozwijaniu morskich farm wiatrowych. Oprócz morskich farm wiatrowych, firma rozwija, buduje i obsługuje lądowe farmy wiatrowe, farmy słoneczne, magazyny energii i bioelektrownie oraz dostarcza produkty energetyczne swoim klientom. Uznano nas za jedną z najbardziej zrównoważonych firm energetycznych na świecie w indeksie Corporate Knights 2022, który gromadzi 100 najbardziej zrównoważonych korporacji na świecie. Znajdujemy się także na liście CDP Climate Change A jako światowy lider w zakresie działań na rzecz klimatu. W 2023 r. przychody grupy wyniosły 79,3 mld DKK (10,6 mld EUR).

Kontakt dla mediów:

Beata Głuszcz
Communications Manager

Ørsted Polska
beagl@orsted.com
+48 573 412 537