Ørsted sfinansuje instalację fotowoltaiczną dla szkoły w Sokółkach

Na budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sokółkach, miejscowości leżącej w Wielkopolsce w gminie Kazimierz Biskupi, pojawią się panele fotowoltaiczne. Inwestycja zostanie sfinansowana przez Ørsted, duński koncern energetyczny, który wspiera Polskę w transformacji energetycznej. Umowa darowizny środków finansowych w wysokości 100 tys. zł, przeznaczonych na realizację instalacji OZE, została podpisana 13 lipca 2023. To przypieczętowanie zapoczątkowanej w grudniu ubiegłego roku współpracy z gminą.

Ørsted jako lider niskoemisyjnej transformacji od początku swojej obecności w Polsce wspiera inicjatywy, które wpisują się w strategię zrównoważonego rozwoju firmy i są zgodne z ideą sprawiedliwej transformacji energetycznej. Dlatego firma konsekwentnie angażuje się w projekty na rzecz rozwoju nowych źródeł zielonej energii przy uwzględnieniu i poszanowaniu lokalnych społeczności.

Wyrobiska górnicze węgla brunatnego, jak i elektrownie węglowe od dziesiątek lat wpisały się w krajobraz naszego otoczenia. Pokolenia mieszkańców naszej gminy związane były z wydobyciem węgla, jak i produkcją z niego energii. Po tych latach przyszedł czas na zmiany w podejściu do produkcji energii, jak i dbałości o otaczające nas środowisko. Zmienia się nasza świadomość. Cieszę się bardzo i dziękuję, że firma Ørsted wybrała naszą gminę i sfinansuje panele fotowoltaiczne, które zostaną zabudowane na Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Sokółkach. Pokażemy tym samym najmłodszym, że można produkować prąd nie tylko z węgla, ale także odnawialnych źródeł energii – mówi Grzegorz Maciejewski wójt gminy Kazimierz Biskupi.

Współpraca z wielkopolską gminą jest najlepszym przykładem strategicznych działań Ørsted. To również odpowiedź na realne wyzwania, ponieważ gmina znajduje się na terenie, który mierzy się z koniecznością odejścia od wydobycia paliw kopalnych i potrzeby dokonania niskoemisyjnej transformacji. Pierwszym etapem współpracy było podpisanie wspólnie z firmą ZE PAK listu intencyjnego z władzami Gminy Kazimierz Biskupi. Duński koncern zadeklarował wówczas, że wesprze gminę w realizacji projektu poprawy bezpieczeństwa energetycznego na wybranym budynku edukacyjnym. Pomoc ta była częścią kompleksowej oferty dla Polski, jaką firmy ZE PAK i Ørsted proponowały, wnioskując razem o pięć lokalizacji na budowę morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego.

Jeszcze dekadę temu Ørsted był jednym z najbardziej emisyjnych koncernów energetycznych w Europie. Obecnie jesteśmy jedną z najbardziej zrównoważonych firm energetycznych na świecie. Wiemy z doświadczenia, że transformacja energetyczna jest wyzwaniem dla społeczności związanych z regionami, na których zachodzi. Dlatego budując morskie farmy wiatrowe w Polsce zobowiązaliśmy się wspierać polską gospodarkę i lokalne społeczności. Cieszymy się, że dzięki rozwojowi odnawialnych źródeł energii możemy wesprzeć Gminę Kazimierz Biskupi, w poprawie bezpieczeństwa energetycznego nauczycieli i uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sokółkach. – podsumowuje Joanna Wis-Bielewicz dyrektorka ds. rozwoju rynku Ørsted Offshore.

W uroczystym podpisaniu umowy wzięli udział: ze strony Gminy: wójt gminy Grzegorz Maciejewski, główna księgowa Wanda Kachelska, dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Sokółkach Ewelina Nowicka. Ørsted reprezentowała Joanna Wis-Bielewicz, dyrektorka ds. rozwoju rynku.