5 dobrych praktyk Ørsted w raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu 

Realizacja wizji świata zasilanego wyłącznie przez odnawialne źródła energii wymaga zdecydowanych działań i ambitnych zobowiązań. Ørsted, światowy lider w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej i jedna z najbardziej zrównoważonych firm energetycznych na świecie jest mocno zaangażowany w działania na rzecz społeczeństwa i klimatu również w Polsce. Dobrze pokazuje to opublikowany właśnie 21. Raport Forum Odpowiedzialnego Biznesu, w którym znalazło się aż pięć praktyk Ørsted z zakresu ESG i sustainability.

Publikacja Forum Odpowiedzialnego Biznesu jest największym w Polsce przeglądem inicjatyw z zakresu odpowiedzialności biznesu. Raport stanowi cenne źródło informacji o aktualnych działaniach firm, które wybierają drogę zrównoważonego rozwoju. Za cel stawia sobie też inspirowanie biznesu.

Niedawno opublikowana została kolejna edycja raportu: „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2022. Dobre praktyki”. Zaprezentowano w niej 1705 działań podjętych przez 272 firmy. Aby znaleźć się w publikacji, można było zgłosić maksymalnie 10 inicjatyw. Firma Ørsted zgłosiła ich 5. Wszystkie zostały pozytywnie zweryfikowane przez Komitet Merytoryczny złożony z przedstawicieli i przedstawicielek Forum Odpowiedzialnego Biznesu i umieszczone w raporcie.

Raport pokazuje rosnące zaangażowanie Ørsted w obszarze zrównoważonego rozwoju w Polsce. Mam nadzieję, że nasze inicjatywy staną się – zgodnie z ideą publikacji – motywacją i inspiracją dla wielu przedsiębiorstw – podkreśla Agata Staniewska-Bolesta, dyrektorka zarządzająca Offshore w Ørsted Polska, i dodaje – Polska jest dla Ørsted rynkiem o kluczowym znaczeniu. W naszym warszawskim biurze zatrudniamy już ponad 600 pracowników. Oprócz hubu informatycznego i finansowego w ubiegłym roku utworzyliśmy kolejne centrum kompetencyjne, które skupia specjalistów z dziedziny inżynierii, obsługujących zarówno polski rynek, jak i nasze globalne portfolio projektów morskich farm wiatrowych. Poprzez lokalne dobre praktyki Ørsted realizuje wizję świata zasilanego wyłącznie odnawialnymi źródłami energii i tym samym odpowiada na współczesne wyzwania klimatyczne i społeczne. 


Dobre praktyki Ørsted w Polsce 

Twórcy raportu – podobnie jak w poprzednich edycjach – pogrupowali dobre praktyki według 7 obszarów normy ISO 26000. Są nimi: ład organizacyjny, praktyki z zakresu pracy, prawa człowieka, środowisko, uczciwe praktyki operacyjne, zagadnienia konsumenckie, zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej.
Zgłoszone i zakwalifikowane inicjatywy Ørsted obejmują działania z 2022 r. w ramach 3 obszarów.

Ład organizacyjny:

  • Współpraca z polskimi uczelniami na rzecz kształcenia przyszłych kadr dla sektora morskiej energetyki wiatrowej
  • Utworzenie Inżynieryjnego Centrum Kompetencji w Warszawie

Uczciwe praktyki operacyjne:

  • Dołączenie do programu Climate Leadership, organizowanego przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa 

Zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej:

  • Utworzenie Funduszu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju dla gminy Choczewo 
  • Działania na rzecz sprawiedliwej transformacji energetycznej w Wielkopolsce Wschodniej

Ørsted nie ustaje też w podejmowaniu kolejnych inicjatyw. Informacje o nich i działaniach ujętych w raporcie można znaleźć na orsted.pl w zakładce: Aktualności.  

Pełny raport dostępny jest tutaj:
https://odpowiedzialnybiznes.pl/publikacje/raport-2022

Forum Odpowiedzialnego Biznesu i raport

Forum Odpowiedzialnego Biznesu to ekspercka, najdłużej działająca w Polsce organizacja zajmującą się tematyką CSR, ESG i zrównoważonego rozwoju. Forum zrzesza ekspertów i specjalistów z zakresu CSR i zrównoważonego rozwoju, którzy mogą być wsparciem w przygotowywaniu materiałów prasowych i audiowizualnych dotyczących zarówno tych zagadnień, jak i szeroko rozumianych zagadnień biznesowych, urbanistycznych i społecznych. Od 2002 roku organizacja cyklicznie publikuje raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”, który jest przeglądem aktywności firm, zgłaszających swoje działania w zakresie ESG, CSR i zrównoważonego rozwoju. Raport podsumowuje też najważniejsze kwestie związane z odpowiedzialnym biznesem w danym roku w Polsce, zawiera ponadto eksperckie artykuły i komentarze.