Ørsted podpisał Porozumienie Sektorowe na rzecz Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej w Polsce

W środę, 15 września Ørsted, był jednym z około 200 podmiotów podpisujących Porozumienie Sektorowe na rzecz Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej (tzw. Polish Offshore Wind Sector Deal), deklarując tym samym pełne zaangażowanie w budowę silnego i konkurencyjnego przemysłu dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, oraz pomoc w budowie morskiej energetyki wiatrowej, będącej jednym z filarów transformacji energetycznej w kraju.

Wśród sygnatariuszy znaleźli się przedstawiciele rządu (m.in. Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Ministerstwa Infrastruktury i Ministerstwa Rozwoju i Technologii), reprezentanci inwestorów i przemysłu związanego z morską energetyką wiatrową.

Celem Porozumienia sektorowego jest zmaksymalizowanie udziału krajowych firm w łańcuchu dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej, w tym m.in. podjęcie wysiłków na rzecz rozwoju portów stanowiących zaplecze rozwoju krajowego, a także zaspokojenie potrzeb związanych z rosnącym zapotrzebowaniem na kadry zasilające rodzący się sektor.

- Głęboko wierzymy, że ścisła współpraca przedstawicieli rządu i administracji publicznej z inwestorami rozwijającymi morskie farmy wiatrowe, a także firmami tworzącymi łańcuch dostawców stanie się katalizatorem rozwoju tego rynku w Polsce. Byliśmy częścią tego wzrostu w Wielkiej Brytanii, w Stanach Zjednoczonych i na Tajwanie, gdzie podejmowane przez nas działania i realizowane zobowiązania doprowadziły do rozwoju łańcucha dostaw na dużą skalę. Teraz przynosimy całe globalne doświadczenie do Polski i służymy wiedzą naszych ekspertów z różnych rynków, by realizować wspólnie z PGE największą farmę wiatrową i stać się częścią największego projektu energetycznego i gospodarczego od dziesięcioleci – mówi Peter Obling, Dyrektor ds. Rynku i Handlu w Ørsted na Europę Kontynentalną.

Ørsted wierzy, że połączenie globalnego doświadczenia z lokalnym know-how w ramach realizowanego z PGE projektu Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica jest idealnym przepisem budowanie ekosystemu morskiej energetyki wiatrowej i przewag konkurencyjnych polskich firm nie tylko na rodzimym rynku, ale także na szerszych wodach Morza Bałtyckiego, Morza Północnego czy Pacyfiku.

- Morze Bałtyckie z potencjałem energetycznym szacowanym na 80 GW, ma szansę stać się nowym hubem produkcji zielonej energii dla Europy. Z kolei Polska, planująca budowę ok. 11 GW do 2040 r., które mają stać się dźwignią rozwoju przemysłu wokół branży, ma doskonałą pozycję wyjściową do objęcia roli lidera w rejonie Morza Bałtyckiego. Będziemy wspierać te dążenia i stawiać polski przykład jako wzorcowy, jeśli chodzi o wypracowanie umowy sektorowej. W ciągu ostatniego roku polski rząd dokonał niezwykłego wysiłku i zaangażował setki międzynarodowych ekspertów z sektora morskiej energetyki wiatrowej i wielu branż, aby dostarczyć umowę sektorową w kształcie i formie, w jakiej możemy ją dziś zobaczyć. Wiele krajów mogłoby wyciągnąć naukę z tego przykładu – dodaje Peter Obling.

Kontakt do mediów:

Aneta Wieczerzak-Krusińska
Tel. +48 508 588 291
E-mail: anewi@orsted.com