Konkurs na innowacje w zakresie ochrony antykorozyjnej na morzu

Fundamenty turbin wiatrowych na morzu pracują w trudnym środowisku, w którym korozja jest stałym zagrożeniem. Dlatego zastosowanie właściwych technologii i bieżącego monitoringu korozji jest istotnym aspektem każdej morskiej farmy wiatrowej. W związku z dynamicznym rozwojem sektora Morskiej Energetyki Wiatrowej (MEW) na świecie oraz coraz dłuższą żywotnością turbin wiatrowych na morzu, firma Ørsted, globalny lider MEW, zaprasza jednostki naukowe, duże i małe przedsiębiorstwa oraz start-upy do uczestnictwa w międzynarodowym konkursie. Celem tego wyzwania jest opracowanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie zapobiegania korozji fundamentów morskich farm wiatrowych.

Operatorzy morskich farm wiatrowych wdrażają szereg technologii i strategii kontroli korozji. Firma Ørsted w swoich projektach do ochrony antykorozyjnej wykorzystuje najczęściej specjalne powłoki. Cała widoczna powierzchnia fundamentów nad wodą - zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz, a także duża część powierzchni fundamentów pod wodą, jest zabezpieczona takimi powłokami.

Wraz ze wzrostem żywotności turbin wykorzystywanych przez Morską Energetykę Wiatrową, będzie również musiała wzrosnąć żywotność środków zabezpieczających przed korozją tak, aby zminimalizować częstotliwość, a w warunkach optymalnych, wyeliminować konieczność wielokrotnego nakładania takich powłok. Firma Ørsted postanowiła ogłosić międzynarodowy konkurs na innowację w celu nawiązania współpracy z partnerami i wdrożenia nowych rozwiązań.

Konkurs na innowacje

Poszukujemy rozwiązań do ochrony i naprawy powłok, które:

  • ochronią konstrukcje Ørsted przez okres użytkowania powyżej 25 lat,
  • będą trwałe i przyjazne dla środowiska,
  • będą proste i wydajne w aplikacji,
  • wykorzystanie tego rozwiązania/ tych rozwiązań umożliwi ograniczanie kosztów ochrony przed korozją,
  • wynalazek jest na etapie testów laboratoryjnych lub wczesnej produkcji.

Proces:

  • Zgłoszenie do uczestnictwa w konkursie do 30 listopada 2020
  • Ocena zgłoszeń do 18 grudnia 2020 r.
  • Etap prezentacji wybranych projektów przed panelem ekspertów firmy Ørsted (online) w terminie pomiędzy 4 -8 stycznia 2021r.
  • Wybór na podstawie analizy ekspertów wraz z zespołem ds. Innowacji Ørsted potrwa 30 dni.
  • Zwycięzca otrzyma od firmy Ørsted możliwość wspólnej pracy nad rozwojem i komercjalizacją swojego wynalazku.

Rejestracja i zgłaszanie projektów: https://openinnovation.orsted.com/#challenges