Ørsted wraz ze swoimi partnerami uzyskał finansowanie projektu WESTKÜSTE 100, związanego z pozyskiwaniem w Niemczech wodoru z odnawialnych źródeł energii

Partnerzy WESTKÜSTE 100 otrzymali dziś potwierdzenie finansowania od Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Energii Niemiec (BMWi) pierwszego projektu produkcji wodoru ze źródeł odnawialnych na dużą skalę, w Niemczech. Projekt realizowany jest w ramach w programu Reallabor (laboratorium w świecie rzeczywistym).

Martin Neubert, wiceprezes wykonawczy i dyrektor generalny Ørsted Offshore:

„Finansowanie projektu Westküste 100 przez niemieckie Federalne Ministerstwo Gospodarki i Energii jest znaczącym krokiem dla rozwoju naszej działalności związanej z produkcją czystego wodoru. Westküste 100 to nasz trzeci projekt wodorowy – i pierwszy w Niemczech – kwalifikujący się do finansowania publicznego. Jesteśmy bardzo podekscytowani perspektywą wspierania przemysłu ciężkiego i transportu czystymi, opartymi na odnawialnym wodorze rozwiązaniami”.

Produkcja wodoru tradycyjnie wiązała się z wysoką emisją dwutlenku węgla, ale przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł do produkcji energii elektrycznej, np. z morskiej farmy wiatrowej proces produkcji wodoru z wody (elektroliza) może zostać całkowicie zdekarbonizowany. W konsekwencji energochłonne gałęzie przemysłu i sektor transportu będą miały możliwość zmniejszenia emisji dwutlenku węgla dzięki zastosowaniu czystego wodoru.

Celem projektu Westküste 100 jest uczynienie procesów przemysłowych, lotnictwa, budownictwa i ogrzewania bardziej zrównoważonymi w przyszłości. Projekt „Westküste 100” stanowi model dla rozwoju regionalnej gospodarki wodorowej na skalę przemysłową. Warunki na zachodnim wybrzeżu północnych Niemiec są do tego idealne: silny region energii wiatrowej spotyka innowacyjne firmy, które chcą przyczynić się do osiągnięcia kluczowych celów klimatycznych.

Projekt ma całkowity budżet w wysokości 89 mln euro. Zatwierdzone dofinansowanie projektu od 1 sierpnia 2020 r. wynosi 30 mln euro. Łącznie w ramach tego projektu, aż dziesięciu partnerów połączyło siły, aby utworzyć konsorcjum: EDF Germany, Holcim Germany, OGE, Ørsted, Raffinerie Heide, Stadtwerke Heide, Thüga i thyssenkrupp Industrial Solutions, wraz z Region Heide Development Agency i Fachhochschule Westküste (West Coast University nauk stosowanych) i dostarczyć niezbędne dla przemysłu rozwiązania.

Volker Malmen, dyrektor zarządzający Ørsted w Niemczech:

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej decyzji. Westküste 100 jest wyjątkowy, ponieważ wykorzystuje morską energetykę wiatrową do produkcji wodoru na dużą skalę. Morska energetyka wiatrowa jest to niezawodne, odnawialne źródło zielonej energii potrzebnej do elektrolizy. Uważamy, że czysty wodór ma kluczowe znaczenie dla dekarbonizacji sektorów przemysłowych. Projekt Westküste 100 jest kamieniem milowym dla naszych wysiłków, aby przewodzić w dziedzinie produkcji czystego wodoru, tak jak to robimy w przypadku morskiej energetyki wiatrowej, i aby stworzyć świat całkowicie oparty na zielonej energii”.

Rozpoczęcie pierwszej fazy projektu - instalacji elektrolizy
Za zgodą niemieckiego Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Energii projekt Westküste 100 może teraz wejść w pierwszą fazę , obejmującą szereg elementów. Projekt poprowadzi nowa spółka joint venture „H2 Westküste GmbH”, składająca się z EDF Germany, Ørsted i rafinerii Heide, która zamierza zbudować elektrolizer o mocy 30 megawatów. Pozwoli to produkować czysty wodór z morskiej energii wiatrowej i dostarczać elektrowni niezbędnych informacji na temat eksploatacji, konserwacji, sterowania i usług sieciowych. Ponadto przetestowany zostanie rurociągowy transport wodoru oraz wykorzystanie wodoru w istniejącej i nowej infrastrukturze wokół Heide. Konsorcjum rozpocznie również prace nad rozwinięciem wizji wielkoskalowego połączenia sektorowego, w tym systemu elektrolizera 700 MWt. Będzie to wymagało znacznego wysiłku badawczo-rozwojowego i inżynieryjnego.

O Ørsted
Wizja Ørsted to świat zasilany wyłącznie odnawialnymi źródłami energii. Ørsted opracowuje, buduje i obsługuje morskie oraz lądowe farmy wiatrowe, farmy słoneczne, magazyny energii i elektrownie bioenergetyczne oraz dostarcza swoim klientom różnorodne produkty energetyczne. Ørsted zajmuje pierwsze miejsce w indeksie Corporate Knights 2020, obejmującym 100 najbardziej zrównoważonych korporacji na świecie i jest uznawany przez CDP Climate Change A List za światowego lidera w działaniach na rzecz klimatu. Ørsted z siedzibą w Danii zatrudnia 6500 osób. Akcje Ørsted są notowane na giełdzie Nasdaq Copenhagen (Orsted). W 2019 roku przychody grupy wyniosły 67,8 mld DKK (9,1 mld EUR). Odwiedź orsted.com lub śledź nas na Facebooku, LinkedIn, Instagramie i Twitterze.