TEPCO i Ørsted postanawiają założyć spółkę joint venture dla morskiej energetyki wiatrowej w Choshi

Tokyo Electric Power Company Holdings, Incorporated (TEPCO), największa firma energetyczna w Japonii i Ørsted A/S (Ørsted), wiodący na świecie deweloper morskiej energetyki wiatrowej, ogłosili dzisiaj utworzenie spółki joint venture, Choshi Offshore Wind Farm KK, z zamiarem stworzenia wspólnej oferty w obszarze promocji morskiej energetyki wiatrowej w mieście Choshi.

W styczniu 2019 r. TEPCO i Ørsted podpisały porozumienie w sprawie wspólnej pracy nad projektami morskiej energii wiatrowej i od tego czasu pracują nad ustanowieniem ram i struktur organizacyjnych dla wspólnego rozwoju projektu Choshi Offshore Wind.

TEPCO i Ørsted, po sformalizowaniu współpracy na rzecz projektu Choshi Offshore Wind, złożą wspólną ofertę w aukcji Rundy 1, gdy rząd Japonii oficjalnie wyznaczy obszar promocji morskiej energetyki wiatrowej w Choshi i będą dalej współpracować nad przyszłymi możliwościami rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w tamtym obszarze.

Przedstawiciel wykonawczy i prezes TEPCO, Tomoaki Kobayakawa, mówi: „TEPCO i Ørsted poczyniły ogromne postępy w rozwijaniu naszego partnerstwa i jesteśmy gotowi do wspólnego przygotowania projektu Choshi Offshore Wind. Nasze firmy zgodziły się ustanowić unikalne ramy partnerstwa, które pozwalają nam skutecznie integrować i wykorzystywać mocne strony i wiedzę z obu stron. Jesteśmy przekonani, że jest to klucz do sukcesu w projekcie Choshi Offshore Wind”.

„W kwietniu tego roku TEPCO uruchomi swoją gałąź biznesową zajmującą się energią odnawialną, TEPCO Renewable Power, aby uczynić energię odnawialną głównym źródłem wytwarzania. Współpraca z Ørsted i założenie Choshi Offshore Wind Farm K.K. pomoże w rozwoju biznesowym grupy TEPCO i TEPCO Renewable Power”.

Dyrektor generalny Ørsted, Henrik Poulsen, mówi: „Cieszę się, że nasza ścisła współpraca z TEPCO przez ponad rok doprowadziła do pomyślnego utworzenia spółki joint venture dla projektu Choshi Offshore Wind. Dzięki globalnym możliwościom Ørsted i lokalnemu doświadczeniu TEPCO, jesteśmy dobrze przygotowani na uczestnictwo w nadchodzącej aukcji”.

„Zawarte porozumienie joint venture jest nie tylko znaczącym krokiem w wysiłkach Ørsted i TEPCO w realizacji ambicji w zakresie wytwarzania energii odnawialnej w Japonii, ale także przełomowym momentem dla wejścia Ørsted na rynek w Japonii i dla naszych aspiracji, aby pomóc Japonii stać się wiodącym rynkiem morskiej energetyki wiatrowej w regionie Azji i Pacyfiku”.

O Choshi

Nazwa firmy
Choshi Offshore Wind Farm K.K.
Zarejestrowane biuro
Chiyoda-ku, Tokio, Japonia
Data przyłączenia
18 marca 2020 r.
Udziałowcy

Tokyo Electric Power Company Holdings, Incorporated (51%)
Choshi Orsted HoldCo G.K. (49%)

Kapitał
10 milionów jenów

 

O TEPCO

Tokyo Electric Power Company Holdings, Inc. (TEPCO) to największa japońska grupa przedsiębiorstw energetycznych, obejmująca trzy niezależne podmioty gospodarcze: TEPCO Fuel & Power, Inc., TEPCO Power Grid, Inc. i TEPCO Energy Partner, Inc. Jako grupa wytwarza, przesyła i sprzedaje energię elektryczną i inne rodzaje energii, głównie do obszaru metropolitalnego Kanto, który obejmuje dwa najbardziej zaludnione miasta Japonii, Tokio i Jokohamę. 41.086 pracowników TEPCO (TEPCO Holdings i jej skonsolidowane spółki zależne, stan na 31 marca 2019 r.) Jest zaangażowanych w zapewnianie bezpiecznego i niezawodnego zasilania, a także wypełnianie obowiązków firmy wobec społeczności Fukushimy.

O Ørsted

Wizja Ørsted to świat oparty wyłącznie o odnawialne źródła energii. Ørsted opracowuje, buduje i obsługuje morskie oraz lądowe farmy wiatrowe, farmy słoneczne, magazyny energii i elektrownie bioenergetyczne oraz dostarcza swoim klientom produkty energetyczne. Ørsted zajmuje pierwsze miejsce w indeksie Corporate Knights 2020, obejmującym 100 najbardziej zrównoważonych korporacji na świecie i jest uznawany przez CDP Climate Change A List za światowego lidera w działaniach na rzecz klimatu. Ørsted z siedzibą w Danii zatrudnia 6500 osób. Akcje Ørsted są notowane na giełdzie Nasdaq Copenhagen (Orsted). W 2019 roku przychody grupy wyniosły 67,8 mld DKK (9,1 mld EUR). Odwiedź orsted.com lub śledź nas na Facebooku, LinkedIn, Instagramie i Twitterze.